ANASAYFA ARŞİVİ
2020
Boğaziçi Chronicles'ın konuğu Land Art'ın öncüsü Saype!

Boğaziçi Üniversitesi'nde "Powered by Tekfen" mottosuyla desteklediğimiz etkinliklerden birisi olan Boğaziçi Chronicles'ın konuğu, Land Art'ın öncüsü kabul edilen Saype!

Devasa açık alanları kanvasa dönüştüren Saype, sembolik olarak dünyanın en büyük insan zincirini yaratmak amacıyla 2019 yılında başlattığı "Beyond Walls" (Duvarın Ötesi) projesi kapsamında Paris, Andorra, Cenevre, Berlin, Ouagadougou, Yamoussoukro kentlerini gezdikten sonra 15 Ekim'de ülkemize gelerek İstanbul'u da dünyanın en büyük insan zincirine ekledi.

Eserlerini su, kömür ve kireçtaşı gibi maddeler ile %100 doğada çözünebilen çevre dostu bir boya ile yapan Saype, Boğaziçi Üniversitesi, Haliç ve Beykoz Çayırı'ndaki sembolik çalışmasıyla Avrupa ile Asya'yı birbirine bağladı.

Saype ile Boğaziçi Chronicles kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de, ülkemizin önde gelen Street Art sanatçısı "No More Lies"ın moderatörlüğünde Beyond Walls Projesinin nasıl başladığı, kendi ekolojik boyalarını üretme süreci ve İstanbul deneyimi gibi konuların konuşulacağı bir söyleşi gerçekleştirildi.

Chronicles, Boğaziçi Üniversitesi'nin entelektüel canlılığından doğmuş yeni bir oluşum olan BU+ kapsamındaki etkinliklerden (Boğaziçi Chronicles, Feyyaz Berker Lectures ve Açık Ders) biridir. Tekfen, destek olduğu, "güç verdiği" bu etkinlikleri 2017 yılında vefat eden Feyyaz Berker'in anısına ithaf etmektedir.